V pátek 29.3. a v pondělí 1.4. máme zavřeno. Děkujeme za pochopení a přejeme hezké Velikonoce :)

Podpora Windows 7 končí. Jak přejít na Windows 10?

Psal se rok 2009, když Microsoft po dlouhých letech uvolnil Windows 7 pro veřejnost. Šlo po všech stránkách o inovativní systém. Přinesl intuitivní a krásné uživatelské rozhraní, podporu nových grafických knihoven DirectX 11 a další vítané novinky. Šlo po všech stránkách o revoluční systém, který si své místo na výsluní udržel hodně dlouho.

Jenže každý příběh musí jednou skončit. Systém, s nímž si neporadil ani výrazně inovovaný Windows 8.1, nadobro vyklidil pole 14. 1. 2020. Pokud máte Windows 7 na svém počítači nainstalovaný, tak nemusíte mít strach, že by z ničeho nic přestal fungovat. Bude „jen“ více zranitelný. Microsoft (a spolu s ním i řada expertů) tak radí, abyste přešli pod křídla nejnovějšího Windows 10. U starých počítačových sestav to ovšem může být problém.

Požadavky jsou sice na první pohled stejné jako u Windows 7, hardware se ale za deset let posunul mílovými kroky. Proto je někdy lepší, abyste s operačním systémem vyměnili i celý počítač. U nás v Počítarně naleznete kvalitní repasované počítače s Windows 10 za skvělé ceny. Pokud vám nynější sestava vyhovuje, pak pro vás v následujících řádcích máme řešení. Návod, jak nainstalovat Windows 10.

Jak přejít z Windows 7 na Windows 10?

Když se Windows 10 poprvé objevil na trhu, spustil Microsoft masivní kampaň, během které jste mohli bezplatně přejít na nejnovější systém. Nabídka ale skončila v červenci 2016. Tedy alespoň naoko. Upgrade je stále možný až do dnešních dní. Stačí vám k němu platná licence k Windows 7 či Windows 8.1. Nejjednodušší je instalace skrze Media Creation Tools, přes který je možné provést i klasický upgrade. O tom si ale řekneme více až v další části článku.

Jak najít produktový klíč?

Než se pustíte do samotného přechodu, budete potřebovat produktový klíč. Pokud jej nevidíte na štítku na počítači, stále existuje několik způsobů, jak jej z útrob vašeho počítače vydolovat. Možnosti jsou následující:

  • Použijte program k vyhledání produktového klíče (např. KeyFinder).
  • Vyhledejte klíč v registru (RegEdit).
  • Použijte konzoli k vyhledání klíče.

 

Nejspolehlivější možností je vyhledání klíče v registru. Než se do této procedury pustíte, musíme vás varovat, že jakákoliv provedená změna může vážně poškodit počítač. Klikněte na tlačítko start na liště a vyhledejte možnost „Spustit“ (klávesová zkratka WINDOWS + R). Do vyhledávacího políčka napište „regedit“ a potvrďte kliknutím na tlačítko OK. Otevře se před vámi obrazovka plná neznámých složek (klíčů). Vy se vydejte po následující cestě: „HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Installer\UserData“. Jakmile se dostanete do „UserDate“, klávesovou zkratkou CTRL + F otevřete vyhledávání a do vyhledávacího pole napište „ProductID“. Jakmile ProductID najdete, klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte možnost „Změnit“. Soubor čísel a písmenek, který se právě objevil před vámi, je tolik kýžený produktový klíč k vašemu systému.

Další možnosti

Pokud produktový klíč nemůžete najít, pak zbývá poslední šance – zakoupit si elektronickou licenci. U nás v Počítárně pořídíte Windows 10 nejen ve verzi pro domácí použití (Windows 10 HOME), ale i to s rozšířenými možnostmi správy (Windows 10 PRO). Počítárna patří mezi oficiální partnery Microsoftu. Budete mít tedy jistotu, že jsou aktivační klíče legální.

Jakmile budete mít klíč k dispozici, zbývá už jen poslední krok – instalace systému. Tou vás krok za krokem provedeme v následující části.

Instalace Windows 10 krok za krokem

Nainstalování systému Windows 10 není nic složitého. Než se ale do tohoto razantního kroku pustíte, ujistěte se , že jste zálohovali všechna důležitá data. Případně můžete místo níže popisované instalace přistoupit k upgradu přímo z Media Creation Tool. Ten vám ale nedoporučujeme. Dříve nebo později byste totiž byli nuceni systém instalovat načisto.

Krok 1 - příprava

Klikněte na tento odkaz, který vás přenese na stránku, kde si budete moct stáhnout Media Creation Tool. Jedná se o užitečný nástroj, s jehož pomocí jednoduše vytvoříte ISO obraz pro vypálení na disk, nebo nakopírujete instalační soubory na flash disk.

Vypálení ISO obrazu i přípravu USB disku vyřídíte přímo v Media Creation Tool. Případně vytvoříte ISO obraz,  zamířit do složky, kam jste jej uložili, kliknete pravým tlačítkem a zvolíte možnost vypálit na disk. Do mechaniky pak vložíte DVD disk a počkáte, dokud se operace nedokončí.

U USB disku je důležité, aby vaše USB vůbec bootování podporovalo. U nově zakoupených USB by to neměl být problém, některé starší flash disky však bootování nepodporují. A jak jej tedy připravit? Opět máte několik možností. Můžete použít příkazový řádek či externí software. Nejjednodušší a nejrychlejší je ale nechat odvést všechnu práci Media Creation Tools.

Jakmile se před vámi otevře obrazovka „Co chcete dělat?“, zvolte možnost „Vytvořit instalační média (USB flash disk, DVD nebo soubor ISO) pro jiný počítač“. V další části si vyberete, pro jakou architekturu procesoru budete chtít operační systém nainstalovat. Pokud si nejste jistí, zvolte možnost „Oba“. Poté už jen vyberte USB z nabídky a počkejte, dokud Media Creation Tools nedokončí kopírování souborů na disk.

03_02_10

Krok 2 - změna bootovacího pořadí

Než přistoupíte k samotné instalací, je nutné počítači říct, že nemá spouštět stávající systém, ale instalaci z USB disku. Aby to pochopil, musíte přejít do BIOSU. Následujte tyto kroky:

  1. Zjistěte si, kterou klávesou se dostanete do BIOSU. Neexistuje totiž žádné jednotné řešení. Každý výrobce má svoji vlastní klávesu, kterou se do BIOSU dostanete. Na Googlu si vyhledejte výrobce základní desky (případně celé PC sestavy), nebo při spuštění vyzkoušejte jednu z běžně používaných kláves (F1, F2, F3, F10, F12, ESC, DELETE).

  2. Zapněte/restartujte PC.

  3. Jakmile se počítač spustí, stiskněte klávesu, která vás zavede do BIOSU (viz. krok 1).

  4. V BIOSU vyhledejte sekci „Boot“.

  5. Pokud máte zařízení připojené, mělo by se objevit přímo ve výběru. Podle výrobce vašeho USB disku vyberte příslušnou položku a přesuňte ji na první pozici. Pokud žádnou takovou nevidíte, posuňte nahoru „Removable devices“.

  6. Stiskněte klávesu ESC (případně vyberte možnost „Exit“) a potvrďte uložení změn. Počítač se restartuje a objeví se okno s instalací Windows 10.

04_02_10

Neděste se, pokud váš BIOS bude vypadat odlišně. Opět závisí na modelu a výrobci, jaké prostředí zvolí. U nových základních desek se můžete setkat i s grafickým rozhraním. V tom bude navigace o poznání jednodušší.

Krok 3 - Instalace Windows 10

Máte za sebou dva kroky. Připravili jste si USB a změnili pořadí v BIOSU tak, aby počítač hledal Windows nejprve na vašem flash disku. Nyní máte před sebou první instalační obrazovku. Jak pokračovat?

  1. Klikněte na tlačítko další. Objeví se před vámi výběr požadovaného jazyka. Pokud se automaticky neobjeví vámi preferovaný jazyk, vyberte ho v prvním řádku. V případě potřeby je možné nainstalovat další jazykové balíčky později.

  2. Klikněte na tlačítko Instalovat teď.

  3. Aktivaci Windows 10 můžete ignorovat. Pokud ale máte klíč, napište jej do příslušného políčka. Ušetříte si čas i nepříjemnosti v podobě notifikací o aktivaci. Jestliže produktový klíč vložíte, klikněte na tlačítko „Další“. Pokud klíč nemáte, zvolte možnost „Nemám produktový klíč“.

  4. Pokud jste vybrali „Nemám produktový klíč“, objeví se před vámi široký výběr edicí. Zvolte Home, nechcete-li využívat pokročilých funkcí, nebo si nehodláte připlatit za Pro edici. Pokračujte kliknutím na tlačítko „Další“.

  5. Další okno vám dá poslední šanci rozhodnout se pro upgrade. Ignorujte ji a zvolte ruční instalaci.

  6. Aby mohla být instalace provedena, musíte vybrat některý z disků. Ještě před tím ale vymažte stávající verzi Windows. Zpravidla jej naleznete pod označením Drive 0“ s typem „System“. Pokud je jeden disk (drive 0, 1, ...) rozdělen na více částí, všechny je odstraňte. Spojí se tak do jednoho, na který budete moct nainstalovat Windows 10 načisto. Potvrďte váš výběr tlačítkem „Další“. Instalace se konečně spustí.

05_02_10

Krok 4 - první nastavení

Jakmile se instalace dokončí, čeká vás poslední překážka. Prvotní nastavení, které přizpůsobí Windows 10 podle vašich představ.

  • Výběr regionu - vyberte zemi, ze které pocházíte.

  • Rozvržení klávesnice - vyberte takové rozvržení klávesnice, které používáte (zpravidla české).Na další obrazovce můžete přidat další rozvržení. Pokud vám jedno postačí, tuto možnost přeskočte.

  • Použití počítače - zvolte, zda-li budete počítač používat pro osobní nebo firemní účely.

  • Vytvoření účtu a přihlášení - chcete-li Windows 10 propojit se svým stávajícím účtem Microsoft, následujte kroky na obrazovce. Pro vytvoření offline účtu vyberte možnost „Místní účet“, kterou naleznete v levém dolním rohu.

  • Nastavení soukromí - vyberte, co systému povolíte (notifikace, sledování polohy, ...). Všechny možnosti můžete beztrestně zakázat.

06_02_10

Krok 5 – poslední úpravy

A je to! Nyní už vám nic nebrání v používání Windows 10. Pokud ale přecházíte z Windows 7, nejspíše vás překvapí odlišný hlavní panel. Chcete-li si jej přizpůsobit tak, aby byl čistý a bez zbytečných rušivých prvků, následujte tyto kroky:

  • Vyhledávání – klikněte pravým tlačítkem na hlavní lištu a najděte možnost „Hledání“. Po instalaci Windows 10 bude zaškrtnuté „Zobrazit vyhledávací pole“. Pokud vyhledávání na liště vůbec nechcete, klikněte na tlačítko „Skryté“. „Zobrazit ikonu hledání“ ponechá na liště pouze ikonu lupy.

  • Lidé – ikonu „Lidé“ odstraníte kliknutím na „Zobrazit Lidé na hlavním panelu“.

  • Zobrazení úloh – ikonu „Zobrazení úloh odstraníte kliknutím na „Zobrazit tlačítko Zobrazení úloh“.