Co je operační paměť?
RAM tvoří akronym z anglického názvu Random Access Memory a do češtiny se volně překládá jako operační paměť. Operační paměť se pak dá popsat jako paměť, která se nachází v elektronických zařízeních, a do které se ukládají soubory a data ze zařízení, které jsou pro přístroj nutná v daný okamžik. Díky tomu lze pracovat najednou s větším obsahem dat, aniž by se výrazně snížila rychlost zařízení. Avšak i zde hrají roli parametry, díky nimž se dá určit, jak je RAM kvalitní.
Co RAM vlastně dělá?
RAM slouží jako krátkodobá paměť. Když zapneš počítač a spustíš nějaký program – třeba prohlížeč, hru nebo textový editor – uloží se data z disku do RAM. Odtud si je procesor rychle načítá a může s nimi pracovat. RAM je totiž mnohem rychlejší než pevný disk (HDD) nebo i než moderní SSD.
Jakmile program zavřeš, data z RAM se vymažou. RAM není určená pro trvalé ukládání souborů – od toho máš disk.
Proč je RAM důležitá?
Čím více RAM máš, tím víc programů nebo oken můžeš mít spuštěných zároveň, aniž by se počítač zpomalil. Nedostatek RAM je častý důvod, proč zařízení začne „zamrzat“ nebo být pomalé – musí totiž místo v RAM neustále uvolňovat a znovu načítat data z disku, což je mnohem pomalejší proces.
S operační pamětí se setkáme u počítačů a notebooků a slouží především k ukládání krátkodobých souborů a dat. To znamená data, které počítač nebo notebook potřebuje v daném momentě pro správné fungování. Týká se to tedy například otevřených souborů a aplikací. Po jejich ukončení se data z operační paměti vymažou. Respektive se uloží na disk, kde informace nadále zůstávají. Kapacita se udává v rozmezí 4 až 32 GB. Výrobce se většinou řídí procesorem, čím výkonnější, tím větší RAM. Nutné je myslet na to, že RAM nevyužívá svůj prostor na 100 %, jakmile se kapacita naplní na více než 80 %, začne docházet ke zpomalení. Proto je vhodné vždy mít větší operační paměť.
RAM je v počítačích nepostradatelným komponentem. Díky tomu je počítač mnohem rychlejší a výkonnější. Jakmile by se všechny tyto informace měly ukládat jen a pouze na pevný disk, počítač by byl brzy přeplněn a docházelo by ke zpomalení počítače samotného.
Velikost RAM
Jak již bylo zmíněno, dnes se setkáváme se škálou paměti do 32 GB. Otázka pak vystává, jak velkou operační paměť budete potřebovat. Vše záleží na tom, co na svém počítači děláte a co od něj očekáváte. RAM totiž pracuje nejen se softwarem jako takovým, ale ukládá data i z prohlížečů a aplikací. V dnešní době se nedoporučují malé paměti, neboť jen samotné spuštění počítače vyžaduje určitou část operační paměti. Konkrétně se udává okolo 2 GB, což by při nejmenší velikosti RAM znamenalo býti na polovině kapacity.
- RAM 4 GB – práce na počítači omezující se jen na psaní poznámek a kratších dokumentů
- RAM 8 GB – již plnohodnotnější využití vztahující se na základní kancelářskou a studijní činnost, stále ovšem v omezenějším provozu
- RAM 16 GB – obdobná práce jako při nižší paměti, avšak s jistotou, že se počítač nebude sekat a pojede bez omezení
- RAM 32 GB – paměť hodící se pro náročnější uživatele, pro práci s grafickými programy (fotky, videa, návrhy…)
Pro každodenní činnost se doporučuje RAM o velikosti 16 GB. Při 8 GB totiž můžete snadno narazit na kapacitní limity, s 16 GB máte jistotu, že počítač zvládne základní kancelářskou činnost, a i něco víc. 32 GB je pak vhodné pro náročné uživatele, jako jsou grafici nebo hráči her.
Čím dál častěji se můžeme setkat i s většími velikostmi sahajícími až přes 64 GB. Počítače s touto pamětí jsou již pro uživatele, kteří kladou na své zařízení velké nároky. Pro běžného uživatele však nenaleznou využití.
Lze RAM rozšířit?
Ve stolním počítači většinou ano – přidáš další modul(y) do volného slotu. U notebooků záleží na modelu. Některé umožňují rozšíření, jiné mají paměť připájenou napevno.
Než koupíte novou RAM, ověřte si:
- Jaký typ RAM tvůj počítač podporuje.
- Kolik má volných slotů.
- Jaká je maximální kapacita, kterou základní deska zvládne.
Jak poznáte, že ti RAM nestačí?
- Počítač je pomalý, i když máš otevřený jen prohlížeč a pár oken.
- Při práci s většími soubory (fotky, videa) všechno trvá věčnost.
- Programy se dlouho spouští.
- Systém často využívá disk na 100 % (ve správci úloh).
Navýšení paměti RAM
Pokud je paměť RAM již nedostatečná, nebo se rozbije, lze ji za jistých okolností vyměnit. Je ovšem potřeba splnit určité podmínky:
- Dostupnost – tento bod je asi nejpalčivější, neboť ne u všech zařízení lze RAM vyměnit. Pokud se bavíme o notebooku, je potřeba zjistit, zda daný model umožňuje přístup k hardwaru. Není to totiž pravidlem a případná dostupnost vyžaduje nadměrnou sílu. Dalším zádrhelem může být, jestliže je RAM součástí základní desky, tedy jestli je tam integrována. Pokud ano, nelze vyměnit. Respektive lze, avšak vyžaduje to velkou zručnost, zkušenosti a materiál. Je zde nutné počítat i s tím, že se notebook může zničit.
- Kapacita – pokud se k RAM lze dostat a její výměna je možná, ještě to neznamená, že lze RAM vyměnit jen tak. Musíte se ujistit, že notebook/počítač je uzpůsobený na vyšší paměť a zda to vůbec zvládne. Každý počítač má nastavenou hranici, kterou zvládne a přes kterou byste neměli jít. Občas se děje, že lidé tyto hranice záměrně porušují. Nazývá se to overraming a znamená to, že lidé do notebooků dávají záměrně vyšší paměť, než je výrobcem udaná. Lidé totiž věří, že výrobci úmyslně udávají mnohem nižší údaje, než ve skutečnosti počítač utáhne.
- Kompatibilita – výrobci notebooků a počítačů vyrábí RAM pro daný model tak, aby počítač co nejlépe fungoval. V případě navýšení je potřeba hledět na určité faktory, a to především, jakou maximální kapacitu notebook zvládne, jak rychlá RAM je, či kolik slotů by RAM měla mít. Jakmile byste pořídili jiný typ operační paměti, je možné, že by vám na počítači nefungovala. Proto je nutné hledat takové typy RAM, které jsou s vaším zařízením kompatibilní.
Typy operační paměti
U RAM paměti záleží, zda se bavíme o počítači nebo notebooku. U počítačů se používají větší moduly s názvem DIMM. U notebooků se pak využívají menší moduly, a ty nesou název SO-DIMM.
U notebooků se SO-DIMM dělí na další dva druhy paměti, a to DDR4 a DDR5. Rozdíl je pak v rychlosti jednotlivých operačních pamětí. DDR5 je novější RAM paměť, tudíž je rychlejší a výkonnější. Zároveň je úspornější, neboť využívá nižší napětí. Z toho důvodu nelze paměti jen tak vyměňovat, musí být kompatibilní s daným počítačem, ale i se základní deskou. Na trhu existují i počítače s operační pamětí DDR3, ta ovšem využívá mnohem větší výkon a je pomalejší.
Existují i LPDDR paměti, ty jsou ovšem cíleně vyráběné pro mobilní telefony. Zde se jedná o stálou paměť, je totiž připájena na základní desku a nelze měnit. To by ničemu však nemělo vadit, neboť je tato paměť výkonná a úsporná.
Důležité je zmínit i pojem Dual-Channel. Tento termín udává synchronizaci dvou pamětí. Paměti totiž většinou fungují v páru. Skvěle spolu fungují a zlepšují grafickou a výkonnou stránku. Pokud ovšem budete RAM vyměňovat, je nutné moduly vyměňovat nejen na základě parametrů notebooku, ale i samotné RAM paměti.
Jak zjistit, jakou RAM pořídit do vašeho zařízení?
Pakliže budete muset paměť vyměnit, a nevíte, jakou váš notebook vyžaduje, můžete si snadno pomoci. Stačí otevřít správce úloh a proklikat se skrze výkon na záložku paměť. Zde naleznete veškeré informace k RAM paměti, tedy jaká je současná kapacita, udaná frekvence, ale i kolik slotů je počítačem využíváno a kolik jich je volných.
RAM a rychlost
Zmínili jsme, jedním z aspektů je rychlost (neboli frekvence) operační paměti. Rok do roku se vyrábí nejen výkonnější, ale i rychlejší RAM paměti. Frekvence se udává v MHz a může dosahovat až 6400 MHz. To je však již extrémní, běžně se udává frekvence v rozmezí mezi 3200 a 4800 MHz, pokud se bavíme o paměti DDR5. U DDR4 se čísla pohybují okolo 2133 až 3200 MHz. Čím vyšší číslo, tím výkonnější paměť RAM.
Pokud je vyšší frekvence, je možné, že to ovlivní časování. Časování udává, kolik času zabere počítači předat si příkazy. Tento údaj se udává v nanosekundách a píše se jako CL + číslo. Platí úměra, že čím vyšší frekvence, tím pomalejší předávání příkazů. Kýžené pak je, aby bylo číslo co nejmenší, neboť to znamená, že je doba odezvy rychlejší.
Ceny operačních pamětí
Cena RAM pamětí se liší na základě velikosti a typu. Nicméně pokud se bavíme o typu DDR4 a DDR5, tak se ceny pohybují v rozmezí od 1 000 do 6 000 Kč. Nejlevněji pořídíte 8 GB paměť, nejdražší pak 64 GB. Pokud byste chtěli ještě větší velikost, cena půjde výš.
Zapojení operační paměti
Vše záleží na daném modelu vašeho notebooku/počítače a základní desky. Pokud si chcete moduly vyměňovat sami, musíte se nejdříve podívat na to, kolik slotů paměť má. Může mít 2 nebo 4. Pakliže máte desku se 4 sloty, je potřeba zapojit alespoň dva, a to kvůli zachování dual-channelu. Vždy se řiďte dle návodu, který naleznete na internetu, případně na YouTube.
Každý modul má v sobě zabudovaný takzvaný zámek, který má zajistit to, aby do něj paměť nebyla vložena špatně. Proto se nemusíte bát, že byste v tomto kroku chybovali. Paměť by měla být do modulu vložena kompletně, neměla by přesahovat.