Průvodce výběrem herního notebooku

Jak vybrat herní notebook 

I když jde o hry, tak tohle tak úplně hračka není. Výběr je totiž dneska obrovský. Navíc co titul, to jiné požadavky. A co si budeme povídat – bez sekání je to vždycky lepší. Ukážeme vám, co je potřeba nepodcenit a do čeho naopak nemusíte vrážet tolik peněz. Protože to by tak hrálo, aby se nehrálo. 

Nejhranější hry a jejich požadavky

Jestli se vám nechce dlouho studovat co a jak, můžete to vzít zkratkou. Klikněte na hru, která vás zajímá a dozvíte se všechno, co potřebujete. Včetně nabídky konkrétních notebooků.

 

origins

Na co si dát pozor

Než se vůbec pustíte do hledání, musíte mít jasno. Nejen v ceně, ale taky v tom, co na notebooku budete chtít hrát. Vždycky si zjistěte, jaké má hra požadavky. Většinou se setkáte s dvěma údaji.

 

Minimální požadavky jsou to, co je pro spuštění nutnost. Když na ně dosáhnete, hra poběží. Ale nejspíš ne tak hladce, jak byste si přáli. Můžete přijít o kvalitu obrazu, vykreslení detailů a rychlost odezvy. 

Doporučené požadavky už hru nijak nelimitují. S nimi hra pofrčí a nebudete se muset hrabat v nastavení, abyste snížili její nároky. 

 

Důležité parametry

Prostě věci, na kterých se nevyplatí šetřit. Hry na nich totiž stojí a padají. Občas doslova. 

Grafická karta

Výkon grafické karty se v žebříčku důležitosti řadí úplně nahoru. Solidní operační paměť a velikost procesoru ji prostě nenahradí. Herním notebookům dominují grafické karty NVIDIA řady GTX. Jejich konkurence AMD se dává hlavně do levnějších modelů.

Už jen výjimečně se objeví herní notebook bez dedikované grafické karty. Ale pro jistotu – pro náročnější hry je tenhle přídavný modul naprostou nezbytností. 

Procesor

I v tomhle případě je to duel. Trhu jednoznačně vládnou procesory Intel Core i5, i7 a i9. Čím vyšší číslo, tím větší výkon. Nižší řady se hodí spíš na kancelářskou práci. Alternativou jsou pak procesory AMD Ryzen 5, 7 a 9

Alespoň čtyřjádrem jsou osazeny i levnější herní notebooky. Míň rozhodně nebrat. A jestli sáhnete po procesoru s osmi jádry, tak to teprv bude lahůdka.

Operační paměť   

S RAMkami je to jednoduché. Čím větší si můžete dovolit, tím líp. Výhodou je, že se dá časem paměť jednoduše dokoupit – zvětšit. Ale šetřit na ní úplně nedoporučujeme a pod 8 GB bychom u herního notebooku nešli

Vyšší nároky se občas řeší přetaktováním , což některé procesory umožňují. Ale z dlouhodobého hlediska to pro notebook není nic moc. Dochází totiž k zahřívání a vyšší spotřebě energie

Pevný disk

Většina herních notebooků disponuje SSD. Jsou sice dražší, ale nesrovnatelně rychlejší a jistější než jejich optičtí HDD bratři. U levnějších modelů se pak oba typy kombinují. Dostanete tak velkokapacitní HDD (pro filmy, obrázky, systém atd.) a menší SSD (pro hry a náročnější programy). 

Ale i tady radíme si trochu připlatit. Na 512 GB SSD se vám totiž pohodlně vejde systém, doplňky i hry. Větší data jako fotky a filmy pak můžete uchovávat na samostatném externím disku. 

… a co nemusíte zas tolik řešit

Tím samozřejmě nemyslíme, že na tom vůbec nezáleží. Kdepak. Jenom to s nimi není tak horké. A často se na ně utrácí nesmyslné peníze, které se dají u herních notebooků využít mnohem líp

Displej

Zařadili jsme ho sem hlavně proto, že většina herních notebooků už má displeje tiptop. Full HD je u nich samozřejmostí. Naopak 4k rozlišení je tak trochu zbytečnost. Na úhlopříčce notebooku rozdíl ani nepoznáte. Takže peníze radši investujte jinam – třeba do RAM nebo většího SSD. 

Za zmínku ještě určitě stojí obnovovací frekvence. S číslem totiž roste i plynulost obrazu. Takže u akčních her oceníte 120 Hz a víc

Konektivita

Počet a typy kontekorů hrají roli hlavně ve chvíli, kdy nebude váš herní notebook solo. Pro externí monitory se hodí mít HDMI, ale nutností to už dneska není. Většina modelů nabízí klasické USB porty a 3,5mm audio jack

U dražších herních notebooků narazíte i na USB-C konektory typu Thunderbolt. Díky těm lze stroj současně nabíjet a přenášet (grafická) data. Případně využít dokovací stanici. 

Design

Položka, která nemá na výkon absolutně žádný vliv. Herní notebooky ale většinou poznáte na první pohled. Barevně podsvícená klávesnice, atypické šasi a celkově nekonvenční design. Najít ale můžete i decentnější modely. 


Nejste o moc moudřejší? 

Nevadí, od toho tu jsme. Napište, zavolejte, pošlete poštovního holuba. Je to na vás. Když nám řeknete, co chcete na notebooku hrát. Tak my vám za to prozradíme, jaký se na to bude nejvíc hodit.